S čím Vám mohu pomoci?
V oblasti obchodního práva Vám mohu nabídnout své služby zejména v těchto záležitostech:
- zakládání obchodních společností a družstev (komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost a další)
- likvidace obchodních společností a družstev včetně potřebných zápisů do obchodního věstníku a vyhotovení všech souvisejících listin
- příprava či revize společenské smlouvy, stanov či jiných zakladatelských dokumentů
- příprava či revize smluv a dokumentů souvisejících s podnikáním
- zápis či změna údajů zapisovaných do obchodním rejstříku včetně zastoupení v řízení před rejstříkovým soudem (zápis jednatele, prokuristy a jiné)
- příprava všeobecných obchodních podmínek pro podnikatele
- převody obchodních podílů ve společnostech
- koupě společnosti či závodu včetně potřebného prověření všech dokumentů (tzv. due diligence)
- příprava smluv pro podnikatele v postavení zaměstnavatelů a otázky související s pracovním právem
- podání insolvenčího návrhu či přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení
- zastupování v soudních sporech
- příprava a organizace valných hromad
Výše uvedený seznam obsahuje nejčastější záležitosti, se kterými se klienti na mě obrací. Nenašli jste svůj problém ve výše uvedeném seznamu, pak mě neváhejte kontaktovat za účelem zjištění dalších informací.
Our Working Process
1. Planning The Case
Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures. Intrinsically incubate intuitive opportunities
2. Evaluate Situation
Quickly aggregate B2B users and worldwide potentialities Progressively plagiarize resource.
3. File The Case To The Court
Dramatically mesh low-risk high-yield alignments before transparent e-tailers. Appropriately empower dynamic. leadership skills after business portals.
Odpovědi na nejčastější dotazy
Klienti se nejčastěji ptají na následující otázky
Podnikání prostřednictvím tzv. společnosti s ručením omezeným (dále jen "SRO") přináší řadu výhod, což jen potvrzuje množství zakládaných společností v dnešní době. Veškeré aktuálně založené SRO můžete snadno vyhledat v tzv. obchodním rejstříku dostupném na webových stránkách www.or.justice.cz.
Obecně můžeme říci, že SRO je jedna z forem obchodních společností, mezi které se dále řadí veřejná obchodní společnosti, komanditní společnost či akciová společnost. Detailní úpravu SRO nalezneme v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích a družstvech. Mezi stěžejní výhody, které přináší právě SRO patří nepochybně výrazně omezené ručení společníků za dluhy této společnosti a dále její velice rychlé a ekonomicky příznivé založení.
Pokud se tedy rozhodujete, zda budete podnikat jako tzv. osoba samostatně výdělečně činná (dále jen "OSVČ") či prostřednictvím obchodní společnosti, pak pro Vás může být rozhodujícím argumentem právě skutečnost, že díky SRO minimalizujete rizika spojená s podnikáním. V praxi je totiž poměrně časté, že se podnikání dařit nebude a celý záměr tak skončí pouze vynaložením nemalých počátečních investic spojených se startem podnikání. Pokud by k tomu skutečně došlo, pak bude nepochybně výrazný rozdíl mezi tím, kdy budete za veškeré tyto dluhy odpovídat sami celým svým majetkem jako OSVČ či za ně budete pouze ručit, a to do výše nesplacené vkladové povinnosti. Toto ručení je však běžně vyloučeno tím, že svoji vkladovou povinnost splníte již při založení SRO, když v této souvislosti ještě doplním, že výše vkladu může být v částce od 1,- Kč a výše.
Na druhou stranu podnikání jako OSVČ má také své nesporné výhody a při zakládání podnikání je tak potřeba důsledně zvažovat nejen právní, ale zejména také ekonomická a účetní hlediska. Zvolit si vhodnou formu podnikání je tedy základ budoucího úspěchu.
V praxi není výjimkou, že osoba chce založit své vlastní podnikání, nicméně sama nesplňuje podmínky vyžadované zákonem pro získání příslušného živnostenského oprávnění k provozování příslušné živnosti. Právě pro tyto případy lze využít tzv. odpovědného zástupce.
Úvodem je třeba říci, že zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon (dále jen "ŽZ") zná určité druhy živností, když pro některé z nich vyžaduje splnění zvláštní odborné způsobilosti. Tak tomu je například v případě, kdy zvažujete podnikání spočívající v otevření vlastní restaurace, holičského či kadeřnického salónu, popř. i poskytování kosmetických služeb. Pokud chcete realizovat uvedený podnikatelský záměr, ale sami nemáte potřebnou odbornou způsobilost spočívající ve vyučení v daném oboru či získání potřebné praxe, pak se nemusíte svého snu vzdávat, ale můžete využít právě zmiňovaného odpovědného zástupce. Osoba odpovědného zástupce pak odpovídá za řádný provoz živnosti a dodržování všech živnostenských předpisů.
Závěrem doplním, že najít takovou osobu nemusí působit větší obtíže, protože řada osob nabízí své služby spočívající právě ve výkonu této funkce odpovědného zástupce, a to za drobnou úplatu.
Poměrně časté jsou situace, kdy osoba bydlí v bytové jednotce a zároveň ji chce uvést v obchodním či živnostenském rejstříku jako sídlo svého podnikání. Dle platné právní úpravy to možné je, nicméně nikoliv bezvýjimečně. Rovněž bude odlišná situace, kdy bytovou jednotku máte ve svém výlučném vlastnictví a situace, kdy ji užíváte pouze na základě nájemní smlouvy.
Na uvedenou otázku, byť ne zcela podrobně odpovídá ustanovení § 136 zákona č. 89/2023 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ"). Dle uvedeného ustanoví je přípustné mít sídlo právnické osoby v bytě, nenarušuje-li to klid a pořádek v domě. Uvedené ustanovení je třeba vykládat tím způsobem, že v bytě může mít například sídlo účetní či programátor, neboť výkon jejich činnosti nezatíží dům nepřiměřeným hlukem či zvýšeným počtem návštěvníků. Naopak nebude přípustné provozovat v bytě holičství či chov dobytka.
Není-li bytová jednotka navíc ve Vašem výlučném vlastnictví, pak musíte pro zápis sídla společnosti do obchodního rejstříku splnit další podmínku vyplývající ze zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (dále jen "ZoVR"). Touto podmínkou je doložení souhlasu vlastníka bytové jednotky, že souhlasí s umístěním tohoto sídla. Ve vztahu k uvedenému souhlasu zákon navíc vyžaduje, aby nebyl starší než 3 kalendářní měsíce a dále, aby byl podpis vlastníka na tomto souhlasu úředně ověřen.
Na úvod je třeba si říci, co se rozumí tzv. obchodním závodem z právního pohledu. Zákonnou definici obchodního závodu nalezneme přímo v ustanovení § 502 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ"). Dle této definice je obchodní závod organizovaný soubor jmění, který podnikatel vytvořil a který z jeho vůle slouží k provozování jeho činnosti. Pro představu si můžeme třeba představit opravnu aut, když obchodním závodem se rozumí vše, co tuto opravnu aut spoluvytváří a co k ní náleží. Tedy například k ní bude náležet nejen veškeré vybavení, provozní haly či náhradní součástky, ale i veškeré závazky a dluhy, které podnikatel převzal například k zahájení této podnikatelské činnosti.
Zásadní rizika při koupi závodu spočívají právě v tom, že dle platných právních předpisů platí, že koupí závodu se kupující stává věřitelem pohledávek a dlužníkem dluhů, které k závodu náleží. Nedojde-li tedy k náležitému a důkladnému prověření veškerých dokumentů souvisejících se závodem, pak se kupující vystavuje riziku, že za nějaký čas se objeví věřitel, který bude po kupujícím požadovat úhradu finanční částky, ačkoliv kupující o takovém dluhu ani nevěděl.