AKBena-logo

Trestní právo

Trestní právo

S čím Vám mohu pomoci

V oblasti vymáhání pohledávek Vám mohu nabídnout své služby zejména v těchto záležitostech:

Výše uvedený seznam obsahuje nejčastější záležitosti, se kterými se klienti na mě obrací. Nenašli jste svůj problém ve výše uvedeném seznamu, pak mě neváhejte kontaktovat za účelem zjištění dalších informací.

Our Working Process

1. Planning The Case

Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures. Intrinsically incubate intuitive opportunities

2. Evaluate Situation

Quickly aggregate B2B users and worldwide potentialities Progressively plagiarize resource.

3. File The Case To The Court

 Dramatically mesh low-risk high-yield alignments before transparent e-tailers. Appropriately empower dynamic. leadership skills after business portals.

Odpovědi na nejčastější dotazy

Klienti se nejčastěji ptají na následující otázky

Musím mít v trestním řízení obhájce a co se rozumí tzv. nutnou obhajobou?

V trestním řízení obecně není obviněný povinen zvolit si obhájce, který by hájil jeho práva a uváděl skutečnosti, které by zeslabovaly vinu obviněného. Výjimkou jsou však případy tzv. nutné obhajoby. V těchto zákonem stanovených případech musí být obviněný právně zastoupen, a to i kdyby sám obviněný obhájce nechtěl.

Případy tzv. nutné obhajoby jsou zákonem stanoveny výslovně, když obviněný je povinen mít obhájce zejména v těchto případech:

a) je-li je vazbě, ve výkonu trestu odnětí svobody či ve výkonu ochranného opatření,
b) je-li jeho svéprávnost omezena,
c) jde-li o řízení proti uprchlému,
d) hrozí-li mu trest odnětí svobody, jehož horní hranice převyšuje 5 let,
e) jde-li o mladistvého obviněného.

Obviněný má právo si obhájce kdykoliv zvolit, ať už se jedná o případ tzv. nutné obhajoby či nikoliv. Nezvolí-li si však obviněný svého obhájce právě ve výše uvedených případech, pak mu bude ustanoven tzv. ex offo obhájce. Samozřejmě platí pravidlo, že mezi zvoleným a ustanoveným obhájcem by neměl být rozdíl, tedy v obou případech jsou advokáti povinni jednat stejně pečlivě a svědomitě. Praktický problém však osobně spatřuji právě v tom, že ustanovený obhájce je odměňován ze strany státu, když jeho odměna ani zdaleka nedosahuje tzv. smluvní odměny, která je v dnešní době obvyklá při obhajobě v trestním řízení. Proto lze spatřovat u tzv. zvolených obhájců větší iniciativu a hlubší studium případu. To je dáno jednoduše tím, že veškerý vynaložený čas mají ze strany klienta následně uhrazen v rámci sjednané odměny.

Policejní orgán se mnou zahájil trestní stíhání, mohu se proti tomu nějak bránit?

Bylo Vám ze strany policejního orgánu doručeno tzv. usnesení o zahájení trestního stíhání, ve kterém je Vám kladeno za vinu spáchání trestného činu? Pak nečekejte a hajte svá práva již v rámci tzv. přípravného řízení, které je vedeno před příslušným policejním orgánem, a to za současného dohledu ze strany státního zastupitelství. V opačném případě je téměř jisté, že o předmětném skutku bude rozhodovat soud, kde již zpravidla budete pod větším tlakem z obavy uložení trestní sankce.

Předmětné usnesení o zahájení trestního stíhání by mělo obsahovat mimo jiné i poučení o tom, že proti němu můžete podat tzv. stížnost, a to ve lhůtě do 3 dnů ode dne doručení tohoto usnesení. Zmiňovanou stížnost můžete podat bez bližšího odůvodnění, když na základě ní bude oprávněnost a zákonnost usnesení o zahájení trestního stíhání přezkoumána státním zastupitelstvím. V praxi však uspěje pouze každá desátá stížnost a lze tedy naopak doporučit její řádné a důkladné odůvodnění. Jen tak můžete zvýšit své šance, že trestní řízení nebude posunuto do své další fáze, kterou je řízení před soudem.

Nebude-li však Vaší stížnosti vyhověno, pak nevěšte hlavu. Platí totiž základní pravidlo, že o vině a trestu může rozhodnout pouze soud. I proto se řada již zahájených trestních stíháních chová jako určitý "rozjetý vlak", když policejní orgán a státní zástupce v případě pochybností o Vaší vině či nevinně raději nechají konečné rozhodnutí na samotném soudu a trestní řízení zpravidla protlačí až do této fáze.

Byla mi trestným činem způsobena škoda, mohu ji uplatit již v rámci trestního řízení?

Byla Vám způsobena újma trestným činem jiné osoby? Pak neváhejte s uplatněním vzniklé újmy již v rámci probíhajícího trestního řízení, neboť tento postup má řadu výhod a minimalizuje rizika, která jsou spojena s civilním soudním řízením.

Vzniklou škodu může poškozený uplatnit již v rámci trestního řízení vedeného s obviněným, který tvrzenou škodu poškozenému způsobil. V případě uplatnění této škody hovoříme o jejím uplatnění v rámci tzv.  adhézního řízení. Adhézním řízením se rozumí projednání nároku poškozeného na náhradu škody způsobené trestným činem, a to již v rámci probíhajícího trestního řízení. Jedním ze základních práv poškozeného je jeho oprávnění v rámci trestního řízení navrhnout, aby soud v odsuzujícím rozsudku uložil obviněnému povinnost vzniklou škodu v plné výši nahradit. Poškozený je povinen tento návrh učinit způsobem a ve lhůtě uvedené v zákoně č. 141/1961 Sb., trestní řád. V případě že jeho návrh nebude obsahovat potřebné náležitosti, popř. bude učiněn opožděně, pak se poškozený vystavuje riziku, že svůj nárok na náhradu vzniklé škody bude muset uplatňovat až v následném civilním řízení.

Mezi přední výhody tzv. adhézního řízení se řadí skutečnost, že poškozený nemusí při uplatnění práva na náhradu škody hradit žádný soudní poplatek. Rovněž v případě, že mu trestní soud uplatněný nárok na náhradu škody nepřizná, netíží poškozeného žádná povinnost k úhradě nákladů soudního řízení vůči soudu či samotnému škůdci. V poslední řadě může být tento způsob uplatnění vzniklé škody značně rychlejší.

Mám podezření na spáchání trestného činu, jak ho mohu oznámit?

Stali jste se obětí trestného činu a chcete jeho spáchání oznámit, popř. jste byli jen očitými svědky páchání trestného činu na třetí osobě? Zda k uvedenému oznámení trestného činu skutečně přistoupíte záleží ve většině případů pouze na Vás. Pozor si však dejte na případy, ve kterých jste spáchání trestného činu jinou osobou dokonce povinni oznámit. V opačném případě totiž sami pácháte trestný čin, který je označován jako tzv. neoznámení trestného činu, za který Vám hrozí trest odnětí svobody až v délce 3 let.

Přistoupíte-li k oznámení trestného činu, pak uvedené můžete učinit zpravidla prostřednictvím tzv. trestního oznámení, které může být provedeno dvěma způsoby. Prvním z nich je osobní podání trestního oznámení na příslušné stanici policejního orgánu. Toto oznámení se zpravidla činí do protokolu, kde si Vás policista vyslechne a případně doptá na související otázky. Nevýhodou tohoto způsobu může být časová náročnost, jakož i případná neochota některých policistů, kteří se již těší po službě domů.

Druhým způsobem je sepsání trestního oznámení v písemné podobě, se kterým Vám může pomoci advokát či jiná kvalifikovaná osoba. Přední výhodou je nejen předběžné odborné posouzení případu, ale i jeho řádná kvalifikace v souladu se zákonem č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. K písemnému trestnímu oznámení se zpravidla připojí veškeré listinné důkazy, aby policejní orgán neměl pochybnosti o jeho důvodnosti.

Samotným místem podání trestního oznámení může být nejen policejní orgán, ale i státní zastupitelství. Zpravidla má oznamovatel určitý zájem na výsledku trestního řízení, a proto může výslovně požádat, aby jej policejní orgán ve lhůtě do 1 měsíce vyrozuměl o učiněných opatřeních. Oznamovatel se následně tedy může dozvědět, jak bylo z trestním oznámením naloženo, resp. zda vedlo k případnému zahájení trestního stíhání s podezřelou osobou.

Závěrem již jen upozorním, že jakékoliv trestní oznámení by se mělo zakládat na pravdivých skutečnostech. Pokud by došlo k lživému obvinění jiné osoby ze spáchání trestného činu, pak se dopouštíte sami trestného činu označeného jako tzv. křivé obvinění, za který Vám hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí až v délce 10 let.

+2 650-603-0553