AKBena-logo

Advokátní úschovy

Advokátní úschovy

S čím Vám mohu pomoci

V oblasti advokátních úschov Vám mohu nabídnout své služby zejména v těchto záležitostech:

Výše uvedený seznam obsahuje nejčastější záležitosti, se kterými se klienti na mě obrací. Nenašli jste svůj problém ve výše uvedeném seznamu, pak mě neváhejte kontaktovat za účelem zjištění dalších informací.

Our Working Process

1. Planning The Case

Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures. Intrinsically incubate intuitive opportunities

2. Evaluate Situation

Quickly aggregate B2B users and worldwide potentialities Progressively plagiarize resource.

3. File The Case To The Court

 Dramatically mesh low-risk high-yield alignments before transparent e-tailers. Appropriately empower dynamic. leadership skills after business portals.

Odpovědi na nejčastější dotazy

Klienti se nejčastěji ptají na následující otázky

 
Je advokátní úschova bezpečný způsob pro uschování kupní ceny?

Stojíte před situací, kdy máte složit své finanční prostředky do úschovy advokáta, ale nejste si zcela jistí, zda u něj budou v bezpečí a zda budou následně vyplaceny dohodnutým způsobem?

Osobně mám za to, že výše uvedenou otázku si položí pouze malý zlomek klientů, neboť obecně stále ještě panuje určitá důvěra v advokáty, jejich čest a svědomitost. K těmto hodnotám se mimo jiné dobrovolně zavazují v rámci svého advokátního slibu. Nicméně i tak se čas od času objeví osoba, která nemá plnou důvěru v advokáty a jejich úschově finančních prostředků příliš nedůvěřuje.

K rozptýlení této nedůvěry si dovolím poznamenat, že Česká advokátní komora nastavila řadu nástrojů, které mají finanční prostředky klientů dostatečně ochránit. Za nejdůležitější považuji zejména skutečnost, že neoprávněné přisvojení si finančních prostředků klienta ze strany advokáta je trestným činem zpronevěry, za který hrozí advokátovi trest odnětí svobody v horní hranici až 8 let. Mimo jiné kárný senát České advokátní komory za takové jednání může uložit advokátovi rovněž kárný trest spočívající ve vyškrtnutí ze seznamu advokátu. Tento trest pro advokáta znamená, že již nebude dále moci advokacii vykonávat. Takto například rozhodl kárný senát ve svém rozhodnutí ze dne 1.10.2010, sp. zn. K 159/2009, kde výslovně uvedl: "Jde o kárné provinění, jestliže advokát po splnění podmínek smlouvy o úschově nepoukáže příslušnou částku finančnímu úřadu a naopak ji pošle na vlastní účet."

S ohledem na výše uvedené je tedy zřejmé, že advokátovi hrozí za přisvojení si uschovaných finančních prostředků poměrně významné tresty, které jej nepochybně od uvedeného protiprávního jednání dostatečně odradí.

Jak je zajišťována kontrola advokáta při provádění úschov?

Provádění advokátních úschov se řídí zejména zákonem č. 85/1996 Sb., o advokacii (dále jen "ZoA") a dále usnesením představenstva České advokátní komory č. 7/2004 ze dne 28.06.2004 (dále jen "Usnesení"). Tyto právní předpisy obsahují řadu mechanismů, díky kterým je advokát provádějící úschovu finančních prostředků pod neustálým dohledem.

Na prvním místě bych zmínil povinnost advokáta evidovat veškeré prováděné úschovy v tzv. elektronické knize úschov zřízené Českou advokátní komorou. Uvedená povinnost advokáta je označována jako tzv. ohlašovací povinnost a spočívá v tom, že advokát je povinen ve lhůtě bez zbytečného odkladu odeslat do zmiňované elektronické knihy úschov zejména údaje identifikující klienta a datum převzetí jeho finančních prostředků. Česká advokátní komora tak má přehled o všech úschovách, které advokát provedl.

Mimo výše uvedené je advokát pod dohledem tzv. kontrolní rady zřízené Českou advokátní komorou. Tento kontrolní orgán je obecně oprávněn dohlížet na činnost advokáta, a to včetně jím prováděných úschov. Za účelem efektivní kontroly je tento orgán oprávněn po advokátovi požadovat zejména předložení písemností či jiných dokumentů vzniklých při poskytování právních služeb, jakož i si vyžádat sdělení potřebných informací.

Jak je s uschovanou finanční částkou nakládáno a může být použita advokátem?

Advokát je značně limitován také ve způsobu, jakým může s uschovanými finančními prostředky nakládat. To však sleduje pouze a jen ochranu klienta. Zjednodušeně řečeno může advokát naložit s uschovanými prostředky pouze tím způsobem, jak bylo písemně dohodnuto s klientem. Advokát tak zejména nemůže užít tyto finanční prostředky pro vlastní potřebu, a to ani na jakoukoliv krátkou dobu.

Finanční prostředky tedy zůstanou na účtu advokáta od okamžiku jejich připsání do okamžiku jejich vyplacení sjednaným způsobem. Klient tak nemusí mít o uschované finanční prostředky žádnou obavu. Jakákoliv dispozice s finančními prostředky bez vědomí klienta by byla přísně sankcionována Českou advokátní komorou, a to zejména možným trestem vyškrtnutím advokáta ze seznamu advokátů. Tento trest pro advokáta znamená, že již nebude dále moci advokacii vykonávat. Takto například rozhodl kárný senát ve svém rozhodnutí ze dne 1.10.2010, sp. zn. K 159/2009, kde výslovně uvedl: "Jde o kárné provinění, jestliže advokát po splnění podmínek smlouvy o úschově nepoukáže příslušnou částku finančnímu úřadu a naopak ji pošle na vlastní účet."

V této souvislosti je vhodné rovněž zmínit, že advokát je povinen zřídit u banky zvláštní úschovní účet, na kterém bude příslušná finanční částka uschována. Tento zvláštní účet může být navíc použit pouze pro úschovu finančních prostředků jednoho klienta. Tato pravidla pak zaručují, že finance jednoho klienta jsou dostatečně odděleny nejen od finančních prostředků jiných klientů, ale i samotného advokáta.

Mohu nějak sledovat pohyb peněz na účtu úschovy u advokáta?

Česká advokátní komora se snaží neustále zvyšovat kontrolu a transparentnost advokátních úschov. Uvedené dokazuje rovněž novela usnesení představenstva České advokátní komory č. 7/2004 ze dne 28.06.2004 (dále jen "Usnesení"), která nabyla účinnosti od 23.07.2023 a zpřísňuje pravidla pro provádění advokátních úschov.

Zmiňovaná novela mimo jiné ukládá advokátům, aby při provádění úschov informovali klienty o možnosti tzv. automatického sledování pohybů na úschovním účtu. Tento nástroj umožnuje, že budou klienti ze strany banky automaticky informováni, pokud dojde k jakémukoliv pohybu finančních prostředků na úschovním účtu. Nemůže se tedy stát, že by advokát použil finanční prostředky klienta pro vlastní potřebu, aniž by se o tom tento klient nedozvěděl. Podstatná výhoda spočívá rovněž v bezodkladné informovanosti klientů o skutečnosti, že finanční prostředky byly do úschovy připsány, jakož i o jejich vyplacení ze strany advokáta.

Automatické sledování pohybů finančních prostředků na úschovním účtu tedy nepochybně zvyšuje transparentnost advokátních úschov a je také dalším krokem k nastolení vyšší důvěry v advokátní úschovy.

Proč musím vyplňovat tzv. AML formulář a k čemu vůbec slouží?

Při provádění úschov je advokát dále povinen kontrolovat zejména, zda uschované finanční prostředky nepochází z trestné činnosti a neslouží k financování terorismu. Tato povinnost advokátům vyplývá ze zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Byť se může zdát pro většinu klientů tato povinnost malinko úsměvná, není zcela vyloučeno, že se advokát ve své praxi setká s osobou, který bude například kupovat nemovitou věc v řádech desítek miliónů, aby zakryla původ finančních prostředků získaných z protiprávní činnosti. Nejpozději při podpisu smlouvy o advokátní úschově by Vám tak měl advokát rovněž předložit k vyplnění tzv. AML formulář, ve kterém uvedete zejména své osobní údaje, původ uschovávaných finančních prostředků a některé další informace. Advokát na základě takto poskytnutých informací může posoudit, zda je na prováděné transakci něco podezřelého či nikoliv.

Závěrem dodám, že zpravidla veškeré činnosti jsou spojeny s určitými administrativními úkony, a proto i při podpisu smlouvy o advokátní úschově je nezbytné vyplnit tento tzv. AML formulář, což Vám ve výsledku zabere pouze několik minut času.

+2 650-603-0553