S čím Vám mohu pomoci
V oblasti občanského práva Vám mohu nabídnout své služby zejména v těchto záležitostech:
- příprava a revize nejrůznějších typů smluv (smlouva kupní, darovací, směnná, nájemní, o dílo, o zápůjčce a další)
- zastupování v soudních sporech
- příprava všeobecných obchodních podmínek
- podílové spoluvlastnictví včetně jeho zrušení a vypořádání
- dědické právo (závěť, vydědění, přihláška věřitele do dědického řízení a další)
- odborné posouzení a následné vymáhání občanskoprávních nároků (např. dlužné nájemné, nevrácená zápůjčka a další)
- náhrada vzniklé škody či újmy na zdraví včetně uplatnění těchto nároků u pojišťovny či soudní cestou
- zřizování či výmaz věcných břemen, zástavních práv či jiných zatížení v katastru nemovitostí
- bytové spoluvlastnictví (příprava a změny stanov, prohlášení vlastníka nemovitosti, neplatnost usnesení přijatých na shromáždění a další)
- opatrovnictví, omezení člověka ve svéprávnosti či jiná podpůrná opatření
- založení či zrušení spolku včetně odpovídajících zápisů ve spolkovém rejstříku, příprava a změna stanov či jiných dokumentů
Výše uvedený seznam obsahuje nejčastější záležitosti, se kterými se klienti na mě obrací. Nenašli jste svůj problém ve výše uvedeném seznamu, pak mě neváhejte kontaktovat za účelem zjištění dalších informací.
Our Working Process
1. Planning The Case
Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures. Intrinsically incubate intuitive opportunities
2. Evaluate Situation
Quickly aggregate B2B users and worldwide potentialities Progressively plagiarize resource.
3. File The Case To The Court
Dramatically mesh low-risk high-yield alignments before transparent e-tailers. Appropriately empower dynamic. leadership skills after business portals.
Odpovědi na nejčastější dotazy
Klienti se nejčastěji ptají na následující otázky
Podání žaloby či jiného návrhu je zpravidla spojeno s povinností žalobce uhradit soudní poplatek v zákonem stanovené výši. V případě neuhrazení stanoveného soudního poplatku bude soudní řízení zastaveno a věc tedy nebude před soudem meritorně projednána.
Tato povinnost se nevztahuje na určité typy řízení jako například řízení, jehož předmětem je vyživovací povinnost rodičů a dětí či řízení o omezení svéprávnosti a další řízení, která jsou zcela osvobozena od soudních poplatků dle zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích (tzv. věcné osvobození). Obdobně zmiňovaný zákon osvobozuje od soudních poplatků také určité osoby, které budou v pozici navrhovatele. Tak tomu je například u navrhovatele, který se domáhá náhrady újmy na zdraví či navrhovatele domáhajícího se ochrany proti domácímu násilí (tzv. osobní osvobození).
V poslední řadě může dojít k osvobození od soudních poplatků na základě zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, a to návrh účastníka řízení za splnění dvou podmínek. K osvobození v tomto případě může dojít, odůvodňují-li to majetkové poměry účastníka řízení a nejde-li o svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva (tzv. individuální osvobození).
Výše soudního poplatku je stanovena dle přílohy k zákonu č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích označené jako tzv. sazebník poplatků. Právě dle uvedeného sazebníku bude soud postupovat při vyměření soudního poplatku za Vaši žalobu či jiný návrh.
Obecně činí výše soudního poplatku 1000,- Kč, a to za návrh na zahájení občanského řízení, jehož předmětem je peněžité plnění do 20.000,- Kč. Je-li však předmětem soudního řízení peněžité plnění přesahující hranici 20.000,- Kč, pak činí soudní poplatek právě 5% z předmětné částky (například při vymáhání finanční částky ve výši 100.000,- Kč, bude soudní poplatek činit 5.000,- Kč).
Při podávání žalob se však snažím využívat tzv. návrhů na vydání elektronického platebního rozkazu, neboť zákon za podání žaloby tímto způsobem stanoví nižší soudní poplatek. Důvodem je určité zjednodušení struktury žaloby, která je podávána elektronicky na předepsaném formuláři. V uvedeném případě je pak soudní poplatek vyměřen ve výši 400,- Kč v případě peněžitého plnění do 10.000,- Kč či ve výši 800,- Kč v případě peněžitého plnění do 20.000,- Kč. Přesahuje-li předmět soudního řízení částku ve výši 20.000,- Kč, pak činí soudní poplatek právě 4% z předmětné částky (při vymáhání finanční částky ve výši 10.000,- Kč právě tímto způsobem, budou soudní poplatek činit pouze 4.000,- Kč).
Častým případem bývá také zahájení soudního řízení, jehož předmětem je nemovitá věc jako například pozemek či stavba. V těchto případech je výše soudního poplatku stanovena na jednotlivou částku 5.000,- Kč.
Výše jsem se snažil zachytit nejběžnější případy, nicméně zákon zná samozřejmě řadu výjimek a specifických případů, ve kterých je výše soudního poplatku stanovena dle jiných pravidel.
Náklady soudního řízení jsou jakékoliv výdaje, které vznikají v souvislosti s konkrétním soudním řízením. Demonstrativní výčet těchto nákladů najdeme v ustanovení § 137 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád.
Řadíme mezi ně nejčastěji uhrazený soudní poplatek, hotové výdaje účastníků soudního řízení (např. jízdné, nocležné, stravné atd.), ušlý výdělek účastníků soudního řízení, náklady důkazů nezbytných pro rozhodnutí v soudním řízení (např. na vyhotovení znaleckého posudku), odměna právního zástupce za zastupování v soudním řízení včetně daně z přidané hodnoty.
Nejvýznamnější položkou bývá zpravidla odměna právního zástupce za zastupování, která je pro tyto účely stanovena v souladu s vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů (tzv. advokátní tarif).
Při řešení otázky, kdo bude hradit náklady vzniklé soudním řízení obecně platí tzv. zásada úspěchu ve věci. Dle této zásady platí, že soud přizná právo na náhradu nákladů řízení účastníku, který měl ve věci plný úspěch.
Pokud tedy vymáháte dlužnou částku či řešíte jiný spor a soud Vám dá za pravdu, pak to bude zpravidla protistrana, k jejíž tíži půjdou náklady soudního řízení. Řada osob v důsledku mylného přesvědčení upustí od uplatňování svého práva soudní cestou v obavě, že veškeré výlohy spojené s tímto soudním sporem budou vyšší než samotná dlužná částka. Je však třeba mít na paměti, že zpravidla je to právě neúspěšná strana, která zaplatí veškeré náklady soudního řízení, tedy i náklady spočívající v uhrazeném soudním poplatku z Vaší strany či náklady spočívající v odměně Vašeho právního zástupce.
Zákon podmiňuje přiznání nákladů řízení úspěšnému účastníkovi splněním jeho povinnosti spočívající v zaslání tzv. předžalobní výzvy. Pokud byste tedy byli v soudním řízení jako žalobce plně úspěšní, ale nezaslali jste žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním žaloby zmiňovanou předžalobní výzvu, pak Vám soud nemusí náhradu nákladů řízení přiznat.
Mezi náklady řízení řadíme nejčastěji uhrazený soudní poplatek, hotové výdaje účastníků soudního řízení (např. jízdné, nocležné, stravné atd.), ušlý výdělek účastníků soudního řízení, náklady důkazů nezbytných pro rozhodnutí v soudním řízení (např. na vyhotovení znaleckého posudku), odměna právního zástupce za zastupování v soudním řízení včetně daně z přidané hodnoty.
Nejvýznamnější položkou bývá zpravidla odměna právního zástupce za zastupování, která je pro tyto účely stanovena v souladu s vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů (tzv. advokátní tarif).
V praxi může řada věřitelů tvrdě narazit na skutečnost, že s dlužníkem bylo zahájeno insolvenční řízení a oni budou svoji pohledávku uplatňovat žalobou u příslušného soudu. V nejhorším případě to může pro věřitele znamenat, že se jakéhokoliv finanční plnění za dlužníkem již nikdy nedomůžou.
Pokud je totiž s dlužníkem vedeno insolvenční řízení, pak věřitel nemůže podat žalobu k soudu a svoji pohledávku soudně vymáhat. Zahájené insolvenční řízení tedy zpravidla brání uplatňování pohledávek žalobou a jedinou cestou k vymožení pohledávky je právě podání přihlášky do insolvenčního řízení. Každý věřitel však musí být skutečně ostražitý, neboť lhůta pro podání přihlášky do insolvenčního řízení je zpravidla v délce 2 kalendářních měsíců od zveřejnění usnesení soudu, kterým došlo ke zjištění úpadku dlužníka. Pokud by věřitel uvedenou lhůtu zmeškal, pak se již uspokojení své pohledávky zpravidla nedomůže.
Věřitelé musí k podání přihlášky své pohledávky využít předepsaný formulář, který je dostupný na stránkách www.justice.cz v sekci "Formuláře". Uvedený formulář de facto nahrazuje samotnou žalobu a rovněž se jí blíží svými náležitostmi. Věřitel v přihlášce tedy musí zejména identifikovat dlužníka a věřitele, jakož i uplatňovanou pohledávku a důvod jejího vzniku.
Při podání jakékoliv žaloby je tedy vždy nutné provést kontrolu insolvenčního rejstříku a ověřit, zda není s dlužníkem vedeno insolvenční řízení.
Informaci o zahájení insolvenčního řízení s dlužníkem zjistíte jednoduše z tzv. insolvenčního rejstříku dostupného na webových stránkách www.justice.cz.
V tomto insolvenčním rejstříku můžete také sledovat celý průběh insolvenčního řízení s dlužníkem a dostanete se k nejdůležitějším informacím. Zejména tedy bude vědět, kdo byl ustanoven do funkce tzv. insolvenčního správce, kdy bylo zahájeno insolvenční řízení a zda byl u dlužníka zjištěn úpadek, jakož i kdo jsou další dosud přihlášení věřitelé dlužníka. Klíčová však pro Vás bude informace, v jaké lhůtě můžete přihlásit svoji pohledávku za dlužníkem do insolvenčního řízení. Pokud stanovenou lhůtu zmeškáte, pak Vám již nemusí být pohledávka nikdy uhrazena.
Pro usnadnění orientace v insolvenčním rejstříku jen doplním, že tento je členěn na jednotlivé oddíly. Stěžejním je oddíl A označený jako "Řízení do úpadku", oddíl B označený jako "Řízení po úpadku" a v neposlední řadě také oddíl P označený jako "Přihlášky".
Pro převod vlastnického práva k nemovité věci evidované v katastru nemovitostí, stejně jako pro zřízení věcného břemene, zástavního práva či zákazu zcizení a zatížení je nezbytné zahájit u příslušného katastrálního úřadu tzv. vkladové řízení.
Vkladové řízení se zahajuje na předepsaném formuláři dostupném na webových stránkách www.cuzk.cz. Toto řízení je přísně formální a uvedený návrh, kterým se řízení zahajuje, jakož i vkladová listina (např. kupní či darovací smlouva), na základě které má být příslušné právo zapsáno, musí obsahovat veškeré náležitosti vyžadované zákonem č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí. Nebudou-li tyto náležitosti splněny, zejména nedojde-li k přesné identifikaci nemovité věci dle katastrálního zákona, pak bude návrh zamítnut a vkladové řízení zastaveno. Pro Vás uvedené znamená de facto "vyhození" finanční částky ve výši 2.000,- Kč odpovídající poplatku za vkladové řízení, neboť tento poplatek Vám vrácen nebude.
Po podání návrhu na zahájení vkladového řízení u příslušného katastrálního úřadu je nutné vyčkat po dobu tzv. ochranné lhůtu v délce 20 kalendářních dnů. Po jejím uplynutí katastrální úřad příslušné právo do katastru nemovitostí zaznamená dle podaného návrhu, a to v případě jeho řádného podání se všemi nezbytnými náležitostmi.
Správní poplatek za zahájení vkladového řízení činí 2.000,- Kč. K jeho uhrazení dochází nejčasněji hotově při podání návrhu na zahájení vkladového řízení či prostřednictvím tzv. kolkových známek.
Zapsání spolku do tzv. spolkového rejstříku, stejně jako jeho výmaz či změna zapsaných údajů jsou osvobozeny od soudních poplatků.
Uvedené osvobození vyplývá ze zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích. Právě díky tomuto osvobození od jakýchkoliv poplatků nemusí osoby váhat nad založením spolku, jeho zrušením či aktualizací údajů zapsaných ve spolkovém rejstříku.