AKBena-logo

Správní právo

Správní právo

S čím Vám mohu pomoci

V oblasti správního práva Vám mohu nabídnout své služby zejména v těchto záležitostech:

Výše uvedený seznam obsahuje nejčastější záležitosti, se kterými se klienti na mě obrací. Nenašli jste svůj problém ve výše uvedeném seznamu, pak mě neváhejte kontaktovat za účelem zjištění dalších informací.

Our Working Process

1. Planning The Case

Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures. Intrinsically incubate intuitive opportunities

2. Evaluate Situation

Quickly aggregate B2B users and worldwide potentialities Progressively plagiarize resource.

3. File The Case To The Court

 Dramatically mesh low-risk high-yield alignments before transparent e-tailers. Appropriately empower dynamic. leadership skills after business portals.

Odpovědi na nejčastější dotazy

Klienti se nejčastěji ptají na následující otázky

Jak probíhá řízení u katastru nemovitostí a kolik za něj zaplatím?

Pro převod vlastnického práva k nemovité věci evidované v katastru nemovitostí, stejně jako pro zřízení věcného břemene, zástavního práva či zákazu zcizení a zatížení je nezbytné zahájit u příslušného katastrálního úřadu tzv. vkladové řízení.

Vkladové řízení se zahajuje na předepsaném formuláři dostupném na webových stránkách www.cuzk.cz. Toto řízení je přísně formální a uvedený návrh, kterým se řízení zahajuje, jakož i vkladová listina (např. kupní či darovací smlouva), na základě které má být příslušné právo zapsáno, musí obsahovat veškeré náležitosti vyžadované zákonem č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí. Nebudou-li tyto náležitosti splněny, zejména nedojde-li k přesné identifikaci nemovité věci dle katastrálního zákona, pak bude návrh zamítnut a vkladové řízení zastaveno. Pro Vás uvedené znamená de facto "vyhození" finanční částky ve výši 2.000,- Kč odpovídající poplatku za vkladové řízení, neboť tento poplatek Vám vrácen nebude.

Po podání návrhu na zahájení vkladového řízení u příslušného katastrálního úřadu je nutné vyčkat po dobu tzv. ochranné lhůtu v délce 20 kalendářních dnů. Po jejím uplynutí katastrální úřad příslušné právo do katastru nemovitostí zaznamená dle podaného návrhu, a to v případě jeho řádného podání se všemi nezbytnými náležitostmi.

Správní poplatek za zahájení vkladového řízení činí 2.000,- Kč. K jeho uhrazení dochází nejčasněji hotově při podání návrhu na zahájení vkladového řízení či prostřednictvím tzv. kolkových známek.

Jaké sankce mi hrozí, pokud vykonávám výdělečnou činnost bez potřebného oprávnění?

Spousta lidí hledá různé způsoby, jakými si "přivydělat" a opatřit si tak nějaké další finanční prostředky nad rámec svého zaměstnání. Pokud však taková činnost bude vykazovat známky tzv. podnikání, pak je nutné zřídit si potřebné živnostenské či jiné oprávnění. V případě porušení této povinnosti, se jedná o tzv. neoprávněné podnikání, za které hrozí poměrně vysoké sankce.

Neoprávněné podnikání upravuje na prvním místě zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon. Dle něj je neoprávněné podnikání považováno za tzv. přestupek dle živnostenského zákona, za který může správní orgán uložit pokutu až do výše 1.000.000,- Kč. S ohledem na skutečnost, že získání živnostenského oprávnění navíc nepředstavuje žádnou významnou překážku, nelze než doporučit jeho opatření a vyloučení rizika spočívajícího v uložení takto vysoké pokuty. Kompletní poradenství ohledně zahájení podnikatelské činnosti včetně opatření potřebných povolení navíc zajišťuje v rámci svých služeb většina advokátů.

Výše uvedenou pokutou se možná sankce nevyčerpává, když za splnění dalších předpokladů může být takové jednání posouzeno jako tzv. trestný čin neoprávněného podnikání, za který hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí až v délce 8 let.

Mohu se nějak bránit proti výstavbě tzv. černé stavby?

Zřejmě každý se již setkal s termínem tzv. černé stavby, kterou se rozumí stavba či její změna (např. přístavba) realizovaná bez příslušného povolení uděleného v souladu se zákonem č. 183/2006 Sb., stavební zákon. Ačkoliv se jedná o stavbu neoprávněnou, stavební úřad nemusí nutně rozhodnout o jejím odstranění, pokud budou splněny určité předpoklady.

Chcete-li tedy docílit odstranění tzv. černé stavby například na sousedním pozemku, která zasahuje do Vašich práv například zvýšením vlhkosti či stékáním dešťové vody na Váš pozemek, pak je potřebné na první místě podat tzv. podnět stavebnímu úřadu. V této souvislosti jen doplním, že v rámci něj můžete výslovně požádat, aby Vám stavební úřad sdělil, jak bylo s tímto podnětem naloženo, a to nejpozději ve lhůtě do 30 dnů ode dne jeho podání. Na základě zmiňovaného podnětu se stavební úřad dozví o realizaci neoprávněné stavby a měl by z moci úřední zahájit tzv. řízení o odstranění stavby, bude-li stavba svojí povahou skutečně tzv. černou stavbou.

Zákon však přiznává určitou poslední ochranou pro vlastníka neoprávněné stavby, která spočívá v jeho právu požádat o tzv. dodatečné povolení stavby. Bude-li této žádosti vyhověno, pak řízení o odstranění stavby bude zastaveno a tzv. černá stavba bude zpětně legalizována. K žádosti o dodatečné povolení stavby je však vlastník povinen předložit veškeré potřebné podklady, které jsou nezbytné pro její povolení. Účastníky uvedeného řízení jsou rovněž osoby, které mohou být tímto dodatečným povolením stavby přímo dotečeni na svých právech, tedy zejména vlastníci sousedních nemovitých věcí.

+2 650-603-0553